מחקר ועדויות, בריאות הפה- ניתוח חניכיים

השלמת צריכת תוספי מזון המכילים אבקה מרוכזת של ירקות, פירות ופירות יער בקפסולה על תוצאות פריודונטיות, מחקר קליני מבוקר בסמיות כפולה*


אבסטרקט: תקציר המחקר:

מטרה: ניסוי קליני מבוקר אקראי בסמיות כפולה כדי לקבוע האם תוספי תזונה המכילים אבקה מרוכזת של פירות, ירקות ופירות יער יחד עם טיפול פריודונטי לא ניתוחי שיפרו בתקופה של חודשיים את תוצאות הטיפול.

שיטות: מתנדבים שתזונתם טובה, בעלי דלקת חניכיים כרונית נחלקו באופן אקראי לאחת משלוש קבוצות: ירקות/פירות (FV), ירקות פירות ופירות יער (FVB) ופלצבו.

התוספים נלקחו על בסיס יומי בתקופה של טיפול פריודונטי ללא ניתוח ונבדקו על פני תקופה של 2, 5, ו8 חודשים

התוצאות היו עומק הכיסים"- PPD

השינוי בהיצמדות ואחוז המקומות המדממים (%BOP)

נקבעו הידבקויות ואחוז הביתא קרוטן בפלסמה

התוצאות: נרשמו 61 מתנדבים מתאימים, נשארו 60 (20 לכל קבוצה) שהשלימו את התצפית בת החודשיים. התוצאות הקליניות השתפרו בכל הקבוצות בטווח החודשיים.

תוצאות טובות יותר בעומק הכיסים נרשמו לקבוצה שנטלה פירות וירקות

כמות הנוזל בחריצי החניכיים ירדה יותר בקבוצות התוסף מאשר בקבוצת הפלצבו אחרי החודשיים ולא לאחר תקופה ארוכה יותר השינוי בהיצמדות ואחוז המקומות המדממים כמו גם הצטברות הפלאק ירדו יותר בקבוצת הפירות והירקות גם בחמישה חודשים וגם בשמונה חודשים.

מחקר ועדויות, בריאות הפה- ניתוח חניכיים
מחקר ועדויות, בריאות הפה- ניתוח חניכיים

סיכום:

אבקת פירות וירקות ופירות יער מרוכזת משפרת עומק כיסים בפציינטים שתזונתם טובה, נדרשים מחקרים נוספים לבחינת שינויים אלה.

*סמיות כפולה הינה שיטה מחמירה לעריכת ניסויים מדעיים, שמטרתה להפחית במידת האפשר את ההטיות הסובייקטיביות המודעות והבלתי מודעות העלולות לנבוע מכך שהמדען והנחקר (במקרה של נחקר אנושי) יודעים את מטרות הניסוי ואת מרכיביו.

בניסוי סמיות כפולה, החוקרים והנחקרים כאחד אינם יודעים מי מהנחקרים משתייך לקבוצת הביקורת ומי לקבוצת הניסוי. רק לאחר סיום הניסוי וניתוח התוצאות מתבררת השייכות לקבוצות אלו. באופן זה מוקטנת השפעתן של דעות קדומות, שיפוט מוקדם, הטיית אישור, תוצאת הפלצבו ורמזים גופניים (אף בלתי מודעים, ראו הנס החכם). השמה אקראית לקבוצות הביקורת והניסוי הינה חיונית, והמפתח המשייך כל משתתף בניסוי לאחת הקבוצות נשמר על ידי צד שלישי עד גמר הניסוי.

פוסטים אחרונים

הצג הכול